Budowa domu.

Budowę domu w Polsce trzeba zacząć oczywiście od zebrania pieniędzy oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń bez których stawianie budynku jest traktowane jako złamanie prawa. W naszym kraju domy można budować jedynie na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę. W myśl polskiego prawa budowlanego pozwolenie może uzyskać tylko jedna osoba, która posiada prawo do dysponowania nieruchomością. Oczywiście by móc się ubiegać o takie prawo konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku z dołączonym kompletem niezbędnych dokumentów. Warto więc sprawdzić jakie dokumenty trzeba posiadać. Trzeba także mieć na uwadze to, że nie tylko budowa domu wymaga pozwolenia na budowę.

jest w przypadku chęci dokonania dobudowy i nadbudowy istniejącego już budynku. Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę konieczne jest uzyskanie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Są one dostępne w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta lub Gminy. Potrzebna jest także mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500, która ma być przeznaczona do celów projektowych. Wykonanie jej musi mieć miejsce przez uprawnionego do takich działań geodety. Wniosku nie można złożyć bez kupienia gotowego projektu domu lub zlecenia jego wykonania. Jeżeli kupimy gotowy projekt konieczne jest jeszcze zlecenie wykonania jego adaptacji. Chodzi o dostosowanie projektu do już warunków terenowych w miejscu, gdzie dom ma stanąć. To nie koniec wymaganych dokumentów. Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć jeszcze na przykład uzyskanie Warunków Technicznych dostawy mediów. Jest tu mowa o energii elektrycznej, wody i odbioru ścieków w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. To samo tyczy się uzyskania Warunków Technicznych w zakładzie gazowniczym. Wniosek może złożyć tylko taka osoba, która złoży oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o prawie do dysponowania nieruchomością przeznaczoną na cele budowlane. Bez tego wniosek nie będzie rozpatrywany i pozwolenie na budowę nie zostanie wydane pod żadnym pozorem.

 

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Mieszkanie dla rodziny:
    Zakupienie mieszkania jest przeważnie nowym doświadczeniem dla człowieka. Dla takich osób dobre rady przygotował Związek Firm Doradztwa Finansowego. Związek zawsze służy radą. Zwraca uwagę na to na co trze ba zwracać uwagę podczas wybierania nieruchomości na rynku pierwotnym i radzą jak bezpiecznie dokonać zakupu. Przed ostatecznym. Na pewno przedstawiciele Związku Firm Doradztwa Finansowego na samym początku zlecają należy sprawdzenie całej inwestycji. Na pewno warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy, w której zlokalizowana jest nieruchomość, którą chcemy zakupić. Odpowiednie rozpoznanie może sprawić, że dowiemy się więcej o okolicy i o tym, czy planowane są w niej jakieś inwestycje w najbliższym czasie. Zdobycie informacji na temat tego, że na przykład w okolicy mieszkania będzie budowane lotnisko na pewno będzie cenną informacją, która wpływanie na naszą decyzję. Inną ważną czynnością jest dokładne sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Sprowadzenie jego historii jest podstawą dobrego wyboru. Trzeba wiedzieć z kim zawiera się transakcje warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. O zweryfikowanie dewelopera można wystąpić z prośbą do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dobrze jest to zrobić już na wstępnym etapie całej inwestycji. Warto wtedy sprawdzić, czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę. I tak będzie to koniecznością, , ponieważ jeśli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny takiego upewnienia zażąda od nas bank. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to warto przed popisaniem umowy zaznajomi się z całą procedurą kredytowania. Kredyt w takich wypadkach jest przekazywany najczęściej w transzach po zakończeniu kolejnych etapów prac. Tak jest w przypadku mieszkań nabywanych bezpośrednich od dewelopera. Bank przed wypłatą kolejnej transzy może nawet sprawdzić poziom zaawansowania prac na budowie. Czasem takie kontrole są kosztowne i mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Uważnie trzeba czytać umowy by nie być potem zdziwionym.