Nowoczesne technologie budowlane- dom szkieletowy.

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii nie ominął także branży budowlanej. Obecnie inwestor ma do wyboru kilkanaście technik budowania domu. Jedną z nich jest technologia pozwalająca na postawienie domu szkieletowego. Konstrukcje tego rodzaju oparte są przede wszystkim na drewnie. Mimo tego, że ich popularność systematycznie wzrasta jednak w dalszym ciągu takie domy kojarzone są przede wszystkim z domami letniskowymi a nie miejscem, gdzie można mieszkać przez dwanaście miesięcy w roku. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy inwestorów o właściwościach domów szkieletowych. Technologię szkieletową w zależności od tego jaki sposób budowy obierzemy możemy podzielić na kilka rodzajów.

Najbardziej popularnymi wśród budowniczych jest technika skandynawska, kanadyjska oraz niemiecka. W Polsce najszybciej zadomowiła się wersja kanadyjska, ale z biegiem czasu również dwie pozostałe znalazły grono swoich miłośników. Wydaje się, że najbardziej funkcjonalna wydaje się wersja skandynawska. Można za jej pomocą budować nie tylko domy jednorodzinne, ale również te szeregowe. Coraz częściej w ten właśnie sposób stawiane są także budynki użyteczności publicznej czy nawet kościoły. Do stawiania tego rodzaju budynków wykorzystuje się specjalne, przygotowane wcześniej w fabryce moduły. Charakteryzują się one długowiecznością. Mogą wytrzymać w nienaruszonym stanie nawet trzysta lat. Tajemnicą ich trwałości jest to, że są one wykonane z drewna importowanego ze Skandynawii. Nie bez znaczenia pozostaje system wentylacji ścian. Metoda kanadyjska przebiega inaczej. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa przygotowanie placu budowy szkieletu drewnianego i późniejszym stopniowym okładaniu go kolejnymi warstwami ocieplającymi, konstrukcyjnymi czy wykończeniowymi. Najbardziej zbliżona do metody skandynawskiej jest metoda niemiecka. Charakteryzuje się ona dobrymi parametrami, ale od skandynawskiej rożni się tym, że domy tego rodzaju mogą wytrzymać jedynie od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu lat. Nie można jej także wykorzystać do budowy wielokondygnacyjnych budynków użyteczności publicznej czy też do podobnych konstrukcji.

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Mieszkanie dla rodziny:
    Zakupienie mieszkania jest przeważnie nowym doświadczeniem dla człowieka. Dla takich osób dobre rady przygotował Związek Firm Doradztwa Finansowego. Związek zawsze służy radą. Zwraca uwagę na to na co trze ba zwracać uwagę podczas wybierania nieruchomości na rynku pierwotnym i radzą jak bezpiecznie dokonać zakupu. Przed ostatecznym. Na pewno przedstawiciele Związku Firm Doradztwa Finansowego na samym początku zlecają należy sprawdzenie całej inwestycji. Na pewno warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy, w której zlokalizowana jest nieruchomość, którą chcemy zakupić. Odpowiednie rozpoznanie może sprawić, że dowiemy się więcej o okolicy i o tym, czy planowane są w niej jakieś inwestycje w najbliższym czasie. Zdobycie informacji na temat tego, że na przykład w okolicy mieszkania będzie budowane lotnisko na pewno będzie cenną informacją, która wpływanie na naszą decyzję. Inną ważną czynnością jest dokładne sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Sprowadzenie jego historii jest podstawą dobrego wyboru. Trzeba wiedzieć z kim zawiera się transakcje warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. O zweryfikowanie dewelopera można wystąpić z prośbą do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dobrze jest to zrobić już na wstępnym etapie całej inwestycji. Warto wtedy sprawdzić, czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę. I tak będzie to koniecznością, , ponieważ jeśli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny takiego upewnienia zażąda od nas bank. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to warto przed popisaniem umowy zaznajomi się z całą procedurą kredytowania. Kredyt w takich wypadkach jest przekazywany najczęściej w transzach po zakończeniu kolejnych etapów prac. Tak jest w przypadku mieszkań nabywanych bezpośrednich od dewelopera. Bank przed wypłatą kolejnej transzy może nawet sprawdzić poziom zaawansowania prac na budowie. Czasem takie kontrole są kosztowne i mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Uważnie trzeba czytać umowy by nie być potem zdziwionym.