10 października 2019 Brak komentarzy admin Mama Fit , ,

Współczesny człowiek narażony jest na wiele pokus kulinarnych, szybki styl życia często wiąże się z brakiem czasu na przyrządzanie posiłków oraz spokojne spożywanie ich. W pośpiechu często sięgamy po niezdrowe przekąski, fast foody lub wysokokaloryczne zamienniki. Prowadząc taki styl życia, w niedługim czasie, możemy zaobserwować, że nasze ciało zmienia się, mamy mniej energii, a wyniki badań są coraz gorsze.

Dieta nie tylko wpływa na wygląd, ale również wyraźnie odzwierciedla się w samopoczuciu. Mówi się, że jesteśmy tym co jemy. Jest w tym wiele prawdy. Żywność bogata w wysoce przetworzone tłuszcze, węglowodany proste i konserwanty jest dostępna na każdym kroku, tania i szybka do przyrządzenia. Długotrwałe żywienie się śmieciowym jedzeniem może prowadzić do otyłości. Nadwaga pogarsza samopoczucie, źle wpływa na samoocenę i może być źródłem kompleksów. Często brak akceptacji własnego wyglądu jest motorem napędowym do działania. Skuteczna dieta nie musi nie być katorgą. Kiedy podejmiemy decyzję o ograniczeniu kalorii i przejściu na zdrowsze odżywianie – najlepiej skonsultujmy się z specjalistą. Jadłospis przyrządzony przez dietetyka będzie odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu kalorycznemu, zaspokoi wszystkie potrzeby organizmu, dostarczy witamin oraz minerałów we właściwej ilości. Odchudzanie nie musi być procesem żmudnym, nie koniecznie wiąże się z godzinami na siłowni lub na basenie. Wystarczy bowiem dostosować ilość kalorii oraz posiłków, które musimy w ciągu całego dnia spożywać. W ten sposób nasz organizm nie będzie wygłodzony, metabolizm będzie na wysokich obrotach, a tkanka tłuszczowa zacznie znikać.

Rynek oferuje wiele diet, strony internetowe są zalewane najrozmaitszymi poradami zdrowotnymi odnośnie właściwego żywienia się. Często słyszy się o jadłospisach gwiazd. Menu powinno być dobrane indywidualnie dla każdego, musi uwzględniać upodobania kulinarne. Specjaliści od żywienia informują, że jeśli w zaleceniach dietetycznych będziemy mieć potrawy, których nie lubimy lub nie potrafimy przygotować – bardzo szybko stracimy zapał do zdrowego odżywiania i odchudzania. Wrócimy do dawnych, szkodliwych nawyków i będziemy mieli pretensje do siebie. Specjalista dietetyk przeprowadza wywiad z każdą osobą, która pragnie zmienić nawyki żywieniowe. W ten sposób poznaje ulubione potrawy, dowiaduje się jaki tryb życia dana osoba wiedzie i ile ma czasu w ciągu dnia na przygotowanie posiłków. Dietetyk stara się w jadłospisie uwzględnić to, czy wykazujemy aktywność fizyczną w ciągu dnia, wypytuje czy nasza praca jest statyczna, czy dynamiczna. Brane jest pod uwagę również zdrowie osoby przechodzącej na dietę oraz zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Mężczyźni mają zazwyczaj większe potrzeby niż kobiety – to również brane jest pod uwagę. Czasem specjalista proponuje plan treningowy, który pomoże nam szybciej wrócić do formy i spalić zbędne kilogramy.

Jak widać, aby nie zniechęcić się do przejścia na zdrowy tryb życia – warto skonsultować się z profesjonalistą, który przygotuje właściwy jadłospis.