17 lutego 2018 Brak komentarzy admin Mama Fit , , ,

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym zdrowiu. Aby przez długie lata trzymać się zdrowo i wyglądać zdrowo, to już w wieku młodzieńczym trzeba ukształtować w sobie pewne przyzwyczajenia. Oczywiście mowa tutaj o odżywianiu, ale również o wysiłku fizycznym i innych determinantach, które określają zdrowie.
Skoncentrujmy się jednakże na diecie. Jaka powinna być zdrowa dieta? Pewnie powinna być niesprzeczna z ogólnie dostępnymi zaleceniami, które zostały stworzone i opublikowane przez osoby parające się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przeważnie dietetycy. Owi profesjonaliści niegdyś uformowali piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest najistotniejszą poradą dzięki której w odpowiedni sposób możemy rozporządzać naszą dietą.
Piramida żywieniowa wskazuje jakie artykuły powinny znaleźć się na naszych talerzach codziennie, a jakie tylko okazjonalnie.
Na samym dole piramidy pojawiają się produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, potem nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy mieszczą się: mięso, ryby, warzywa strączkowe bogate w białko oraz jaja. Na najwyższym stopniu piramidy żywieniowej figurują tłuszcze. Zgodnie z przedstawioną piramidą nasza dieta powinna w głównej mierze opierać się o wyroby zbożowe. Stanowczo powinniśmy stronić od tłuszczy, w szczególności tych wielonienasyconych.
Zdrowa dieta, to dieta bogata w płyny oraz błonnik pokarmowy. Połączenie tych dwóch rzeczy umożliwia oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegającej żywności, przy tym przyśpieszy przemianę materii.
Pamiętajmy, że złotym środkiem do pomyślności jest umiar i roztropność.