13 października 2019 Brak komentarzy admin Mama Fit , ,

Żyjemy w czasach dużej świadomości społeczeństwa w kategoriach zdrowotnych. Coraz więcej osób interesuje się pozytywnym wpływem na zdrowie i organizm różnych składników odżywczych, a także negatywnym wpływem wielu substancji obecnych zarówno w powietrzu, wodzie jak i jedzeniu.

Codziennie wiele ludzi decyduje się na podjęcie diety mającej prozdrowotny wpływ na ich działanie. Na popularności zyskują nie tylko diety wegetariańskie i wegańskie, ale także ketogeniczne czy dieta doktor Budwig. Znacząca liczba osób odrzuca lub po prostu zmniejsza spożywanie mięsa, zwłaszcza tego czerwonego, że względu na jego kancerogenne działanie. Oczywiście, są także inne powody wyboru takiej diety, jak choćby ideologia. Niezależnie od przyczyny są to działania dobre.

Świadome społeczeństwo zwraca uwagę na to, aby dieta była bogata w różnorodne owoce i warzywa. Warzywa i owoce to nie tylko świetne źródło błonnika, ale także witamin i minerałów. Wartościowe są zarówno te świeże jak i mrożone. Można z nich wyczarować sałatki, zupy i inne ciekawe danie. Błonnik, którego bogactwo znajduje się w produktach roślinnych, jest ważnym elementem codziennej diety. Ludzie, którzy jedzą dużo przetworzonej żywności, nie dostarczają go wystarczająco. Błonnik pęcznieje w żołądku, dzięki czemu go wypełnia i powoduje, że jemy mniej. Wspomaga to redukcję wagi, a jak wiadomo nadwagą jest czynnikiem rozwoju wielu chorób, w tym metabolicznym. Dodatkowo błonnik nie jest wchłaniany do naszego organizmu, przez co działa na nasze jelita niczym miotełka, usuwając złogi z jelita grubego. W ten sposób niweluje wzdęcia i problem wypukłego brzucha, ale także działa prozdrowotnie.

Warto sięgać po warzywa i owoce również ze względu na zawarte w nich witaminy i minerały. Każda kobieta zdaje sobie sprawę, że w czerwonych i pomarańczowych warzywach znajduje się dużo betakarotenu. Ta naturalna forma witaminy A chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego i pomaga uzyskać równomierną opaleniznę bez poparzeń skóry. Dodatkowo działa ona jak antyutleniacz na skórę. Jej antyoksydacyjne mu działaniu zawdzięczamy przeciwdziałanie starzeniu się skóry. Warto dostarczać skórze betakarotenu w formie naturalnej, zamiast sięgać po suplementy diety o wątpliwym działaniu.

Zdrowa dieta powinna również składać się z odpowiedniej ilości białka, który stanowi materiał budulcowy dla organizmu. Białko może być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Należy jednakże pamiętać, że produkty roślinne nie zawierają w sobie wszystkich aminokwasów egzogennych, a więc tych, których organizm nie umie samodzielnie wytworzyć. Dodatkowo, na diecie roślinnej należy pamiętać o suplementacji witaminy B12, ponieważ u wegetarian i wegan mogą wystąpić jej niedobory. Białko znajduje się również w ostatnio zdobywających produktach pochodzenia morskiego, jakim są algi, zwłaszcza spirulina. Ten cenny składnik pochodzenia morskiego działa na organizm dobrze zarówno od środka jak i od zewnątrz. W przypadku ubogiej diety warto po niego sięgnąć.